Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


[Test] Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14 + StaticBooster 14 – podwójna recenzja!

Prolimatech to założona w 2008 roku firma z siedzibą w Tajwanie, która zajmuje się sprzętem komputerowym prowadzącym do najlepszego i wydajnego chłodzenia podzespołów komputerowych. W asortymencie firmy znajdziecie m.in coolery na procesor i karty graficzne czy wentylatory do obudowy i chłodzenia komputerowego. W moje ręce wpadły dwa bardzo ciekawe produkty. Pierwsze z nich to wentylator na chłodzenie CPU o nazwie Ultra Sleek Vortex 14. Ów wentylator wyróżnia się od konkurencji tym, że jest bardzo cienki, w przeciwieństwie do zwykłego wentylatora konstruktorzy odchudzili go do grubości zaledwie 15 centymetrów.  Drugim, również ciekawym produktem jest dedykowany do wentylatora USV 14 (USV 14 = Ultra Sleek Vortex 14) Static Booster 14, który ma na celu pogrubić konstrukcje do standardowego wymiaru 25 centymetrów jak i poprawić przepływ powietrza m.in przez cooler na którym się znajduje konstrukcja. Ważne jest również to, że ów booster nie można dokupić do innego chłodzenia. Dziś głównie zajmę się wentylatorami USV 14 na którą recenzję serdecznie zapraszam! Recenzuje po raz ostatni Mateusz Gardiasz.

IMG_7923 IMG_7924 IMG_7935

Prezentacja opakowań obu produktów – Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14 i Prolimatech Static Booster 14.

Recenzje rozpocznę od pudełek, czyli tak jak najczęściej spotykamy je na pułkach sklepowych w takim stanie. Moje wentylatory zostały dostarczone do mnie w bardzo prostych, stylowych i grubych białych kartonach z małą wyciętą dziurką umieszczoną bliżej prawego dolnego rogu, przez które można zobaczyć strukturę śmigła wentylatora. Jak widać na zdjęciu powyżej, gdzie prezentuje wentylator w pełnej okazałości nie jest obraz 1:1 wentylatora na przedniej stronie z kilkoma drobnymi szczegółami technicznymi, a pełne informacje techniczne i niektóre szczegółowe wyjaśnienia dotyczące produktu są, jak zwykle, na odwrotnej stronie z pudełka.

Ponieważ otrzymałem dwie absolutnie takie same wentylatory postanowiłem opisać tylko jeden z nich, a później je przetestować i zrobić zarówno średni wynik z ich wyników.

Model zasilany jest i regulowane przez nie bardzo długi 4-pin PWM rękaw w czarnym przewodem a złączem, z maksymalnym poborze mocy 2.04W.

Zawartość normatywna Opakowanie tego produktu z:

– 4 metalowe śruby, – 4-pinowe złącze Molex z 4-pinowe złącze zasilania PWM.

Teraz zróbmy kilka testów:

Faktycznie, będę testować zarówno próbki testowe i według ich wyników zrobię ostateczną średnią z wyników, które zostaną zaprezentowane na poniższych ilustracjach/wykresach.

Badania będą prowadzone w moim sposób, czyli dzięki anometrem zmierzę prędkość i przepływ powietrza na samym wentylatorze i wentylatorze z boosterem. Testy będą przeprowadzane na 4 napięciach 5 V / 7 V / 9 V / 12 V i moim celem będzie sprawdzenie wydajności wentylatorów w warunkach rzeczywistych, czyli zamontowanych na chłodnicy czy chłodzeniu. Wyniki uzyskane w teście nie mogą w żaden sposób być takie same.

IMG_7925

Prezentacja zawartości opakowania – Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14.

IMG_7926

Prezentacja wentylatora w pełnej okazałości z przodu – Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14.

IMG_7929

Prezentacja wentylatora od tyłu – Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14.

A teraz wyniki:

Na początek zobaczmy jakie obroty wentylatorów uzyskujemy przy danych napięcia test został wykonany przy pomocy urządzenia Gelid SpeedTouch 6.

Przy wydaniu rozkazu Gelid SpeedTouch nadania napięci wynoszącego 5V obroty wynosiły zaledwie 420 RPM co sprawie że wentylatory są w ogóle nie słyszalne, przy okazji prezentacji wyników nie posiadam osobiście decybelomierza więc ten aspekt nie został przetestowany. Jedynie będę mógł oceniać na swój słuch więc prosiłbym nie brać mojego odczucia za znaczące. Przy napięciu 7V obroty podbiły się prawie dwukrotnie, bo wyniosły ok. 760 RPM. Przy tym napięciu wentylatory były już delikatnie słyszalne, ale nie aż tak by denerwowały moją osobę. Kolejnym napięciem jest 9V gdzie wentyl uzyskał 950 RPM. Wentyl słyszalny i mnie już osobiście zaczynał delikatnie denerwować ale nie tak bym np. chciał je wymienić na coś innego. V12 wzrosły tylko o 70 RPM, bop wyniosło 1020 PRM, dźwięk jest podobny do napięcia V9.

Teraz będziemy poruszać temat przepływu powietrza jak i prędkości, które uzyskujemy przy wypychu jego przez wentylator na chłodzenie komputera. Test wykonuje w odległości 30 centymetrów od wentylatora.

Test na 5V:

W pierwszym badaniu przeprowadzonym na 5V fani umieszczono średni poziom przepływu powietrza ok. 60 metrów sześciennych na godzinę przy średniej 420 obrotów na minutę. Na tych obrotów na minutę fani byli absolutnie cichy.

Test na 7V:

Po tym, jak wzrosła do 7V fani osiągnął maksimum 760 obrotów na minutę i milczał, zapewniając średnie 80 metrów sześciennych na godzinę. Naprawdę imponujące, aby być uczciwym.

Test na 9V:

Trzeci test prowadzono w 9V i wentylatorów obracają się maksymalnie 950 obrotów na minutę z poziomu przepływu powietrza ok. 95 metrów sześciennych na godzinę. W tym badaniu był mały hałas z powietrza przepływającego przez śmigła. Nie było żadnego hałasu pochodzących z silników.

Badanie przy 12V:

Ostatni test zrobić na 12V i objawił w pełni możliwości produktów z średniego poziomu przepływu powietrza od 115 metrów sześciennych na godzinę pracy przy zaledwie 1140 obrotach na minutę. Hałas z powietrza przechodzącego przez śmigła wzrosły trochę.

1 2 3

 

Prolimatech StaticBooster 14

Prolimatech StaticBooster 14 jest unikalnym dodatkiem specjalnie zaprojektowanym do zastosowania na wentylatorze Ultra Sleek Vortex 14. Ów booster nakładamy na wentylator co daje  zwiększenie ostrości powietrza napieranego np. na chłodnice, co zwiększa ciśnienie statyczne i wydajność wentylatora. Ponadto, StaticBooster 14 działa jako bufor wentylatora, przyczyniając się do zmniejszenia wibracji i hałasu wentylatora. Pod spodem prezentujemy zdjęcia poglądowe boostera oraz wentylatora podłączonego z boosterem.

IMG_7930IMG_7931IMG_7932IMG_7933IMG_7934

Zatrzymajmy się na chwilę przy wynikach uzyskanych przy połączeniu wentylatora Ultra Sleek Vortex 14 i StaticBoostera 14. Pod spodem celowo nie umieściłem wykresu z obrotami wentylatora, gdyż przy tych samych napięciach uzyskałem te same obroty wentylatorów. Skupmy się teraz na wykresie przepływu i prędkości powietrza na odpowiednich napięciach oraz porównajmy je do wyników samego wentylatora. Gołym okiem jest widoczne, że mamy delikatny skok wydajności uzyskany dzięki StaticBooster 14. Mówimy tu o skoku wynoszącym w największej amplitudzie przy  m.in przepływie powietrza 13 m3/h przy napięciu 12 V a przy prędkości powietrza na poziomie 5-6 m/s.

4 5

Podsumowując zarówno Ultra Sleek Vortex 14 jak i StaticBooster 14 są świetnymi produktami, które sprawdzają się zarówno w pojedynkę jak i wspólnie. Patrząc na cenę całego zestawu, czyli wentylator koszt ok. 90 zł i booster ok. 30 zł tworzą one ciekawą konkurencje np. Be Quiet! Silent Wings czy Corsair SP 140 Quiet Edition. Czy kupiłbym je osobiście? A jak wy? Piszcie w komentarzach…

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku