Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


[Recenzja] SilentumPC Gladius M40 Pure Black – Solidna konstrukcja w segmencie Midi Tower!

Gladius M40 Pure Black jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych przedstawicieli Midi Tower w swojej klasie. SilentumPC ma na swoim koncie bowiem doskonale zaprojektowanego Gladiusa X80, a także klasyczną obudowę Regnum L50? Czy model Gladius M40 Pure Black okaże się równie dobry jak poprzednie konstrukcje polskiego producenta? Sprawdziliśmy to.

Gladius M40 Pure Black przypomina swoim wyglądem nieco bardziej konserwatywne konstrukcje dostępne na polskim rynku. Wielu osobom może przypominać solidnego Fractal Design'a Core 3000 lub Antec'a One i w istocie pod względem konstrukcyjnym oraz cenowym, cała trójka jest dla siebie bezpośrednią konkurencją.

Przypomnijmy tylko, że Gladius M40 miał swoją premierę w końcu 2012r. i od tej pory zebrał już kilka branżowych nagród za bardzo dobrą jakość wykonania i świetną relację ceny do jakości.

spc_gladius_m40_pure_black_7

Konserwatywny design kryje funkcjonalności zarezerwowane dla obudów z wyższej półki

Gladius M40 Pure Black został wykonany z dobrej jakości materiałów (przeciętna grubość blachy na poziomie 7-8,5 mm). Panele: górny i frontowy to tradycyjny mesh, ułatwiający swobodną cyrkulację powietrza, zaś ścianki boczne posiadają charakterystyczne, delikatnie zarysowane profile, ułatwiające przenoszenie obudowy z miejsca na miejsce; wiele osób doceni dodatkową przestrzeń m.in. ze względu na możliwość instalacji wyższych układów chłodzenia CPU oraz przemieszczania okablowania pod płytą główną. Warto podkreślić, że producent zdecydował się na pomalowanie całej konstrukcji na czarny mat, co należy traktować również jako zaletę – podczas naszego testu, problemów ze śladami po palcach nie uświadczyliśmy.

Do dyspozycji użytkownika są w sumie trzy zatoki o rozmiarze 5,25', ale bez większych trudności poradziliśmy sobie z instalacją stacji 3,5' przy pomocy zainstalowanego przez SilentumPC adaptera. Każda zatoka jest chroniona przez filtry przeciwkurzowe, co w tej klasie sprzętu wcale nie jest takie oczywiste (problem występuje m.in. w konkurencyjnym Antec'u One).

Górny panel Gladiusa M40 kryje mesh'ową maskownicę, pod którą producent przewidział dwa miejsca na wentylatory 120 milimetrów wyrzucające gorące powietrze z obudowy – jej demontaż jest błyskawiczny, dzięki czemu bez konieczności otwierania panelu bocznego, mamy możliwość wymiany lub wyczyszczenia filtru przeciwkurzowego.

U podstawy górnej ścianki zamontowano panel z wejściami i wyjściami audio, trzy złącza USB (1 x USB 3.0 oraz 2 x USB 2.0), a także włącznik, reset oraz trzy przełączniki do stopniowej regulacji obrotów wentylatorów zamontowanych na frontowym, górnym i tylnym panelu. Poza tym do dyspozycji użytkownika producent oddał niewielką zatokę na dla dysków o rozmiarach 2.5 do 3.5', co jest prawdziwą rzadkością w tej klasie sprzętu.

Na tylnym panelu przewidziano tradycyjnie miejsce na wyprowadzenie dwóch węży od WC (umiejscowienie gniazd jest dyskusyjne; nam bardziej odpowiadałaby przestrzeń między maskownicą wentylatora, a kartami rozszerzeń), miejsce na zamontowanie coolera o średnicy 120 mililitrów oraz 7 miejsc na karty rozszerzeń wykonane z mesh'a. Warto zaznaczyć, że śledzie można za każdym razem demontować i instalować ponownie – w przypadku budżetowych konstrukcji, na ogół tylne maskownice można wyłącznie wyłamać siłą.

W dolnej części obudowy producent przewidział miejsce na montaż PSU, który jest chroniony przez dwa filtry antykurzowe. Cała konstrukcja osadzona jest na czterech solidnych, długich i gumowanych podstawach, które doskonale tłumią wibracje zarówno na drewnianych panelach podłogi, jak i bezpośrednio stojąc na biurku.

Gladius M40 Pure Black obronił swoje wnętrze:

spc_gladius_m40_pure_black_2

Przyglądając się wnętrzu obudowy, zostaliśmy również miło zaskoczeni. Wszystkie elementy zostały zaprojektowane z wysoką dbałością o ergonomię – Gladius M40 w żadnym wypadku nie ustępuje swojej bezpośredniej konkurencji.

Konstrukcja pomimo swoich przeciętnych rozmiarów pozwala na zamontowanie w zasadzie każdego układu graficznego – 42 cm zadowolą większość użytkowników. Nie rozczarowaliśmy się także maksymalną wysokością dla coolera CPU – niespełna 16 cm jest wynikiem zadowalającym (obudowa jest kompatybilna nawet z tak wymagającymi konstrukcjami jak Noctua NH-D14).

Na ściance do montażu płyty głównej, producent wyciął otwór o przekątnej kilkunastu centymetrów, co pozwala na swobodny montaż i ukrycie niezbędnego okablowania z prawej strony obudowy. Zabrakło nam gumowych kołnierzy na spięcie najważniejszych przewodów, ale do tego wystarczyło nam kilka plastikowych opasek.

W zatokach 5.25' producent zainstalował po dwa sprężynujące pokrętła (występują tylko z lewej strony), które ułatwiają szybki montaż napędów optycznych lub innych paneli rozszerzeń np. do kontroli temperatur na przednim panelu.

Pozostałe rozmieszczenie elementów przypomina nam dobrze znanego Antec'a One. Do dyspozycji użytkownika są 4 szuflady w zatoce na dyski i chociaż żadna z nich nie jest osadzona na gumowych podkładkach, to nie stwierdziliśmy przenoszenia wibracji przez nasze 3 Samsungi SpinPointy F3 500 GB pod obciążeniem.

Zasłużone wyróżnienie w swojej kategorii

SilentumPC Gladius M40 Pure Black pozytywnie nas zaskoczył. Już za niespełna 200 złotych otrzymaliśmy solidną konstrukcję, w której odnaleźliśmy kilka rozwiązań charakterystycznych dla konstrukcji ze znacznie wyższej półki cenowej.

Producent zasadniczo poprawił jakość materiałów użytych do produkcji obudowy – konstrukcja sprawdza się znacznie lepiej niż poprzednie projekty zaprezentowane przez SilentumPC. Nie zabrakło nam ani ergonomicznego rozplanowania poszczególnych elementów, ani wysokiej kultury pracy. Stosunkowo duża waga, gruba blacha dochodząca na panelach bocznych do 8,5 mm robią pozytywne wrażenie i nie rozczarowują.

Warto dodać, że chociaż M40 nie jest pozbawiona wad (zabrakło nam gumowanych podkładek pod dyski twarde oraz lepszego umiejscowienia wyjść na węże WC), to w swojej cenie jest w zasadzie bezkonkurencyjna.

spc_gladius_m40_pure_black_1a spc_gladius_m40_pure_black_3 spc_gladius_m40_pure_black_4 spc_gladius_m40_pure_black_6

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku