Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


[Recenzja] Gigabyte Radeon R9 270X WindForce X3

Gigabyte Radeon R9 270X WindForce

Dzisiejsza recenzja będzie krótka i treściwa, bowiem głównym sprawcą całej zabawy jest Radeon R9 270X WindForce. Większość z was pewnie doskonale zna specyfikację tej karty graficznej, warto jednak przypomnieć jej charakterystykę. Znajduje się ona w poniżej przedstawionej tabelce:

blackwhite

Radeon R9 270X WindForce jest kartą graficzną średniej klasy, której premiera odbyła się w połowie 2013 roku, a dzisiejsza cena waha się w okolicach 730-850zł. Przeznaczona jest dla wymagających graczy, którzy od karty oczekują cichego trybu pracy i jak najlepszych możliwych  wyników sprzętowych w tej klasie kart graficznych. Przyznać trzeba, że R9 270x WF w specyfikacji i opiniach internautów wygląda bardzo obiecująco. W tym artykule skupię się na ocenie pracy wyłącznie tej karty graficznej, nie biorąc pod uwagę szczegółowych porównań z innymi dostępnymi na rynku kartami, które dostępne są w podobnym przedziale cenowym. DSC_0506
Na początek warto wspomnieć w kilku słowach o zastosowanym sposobie chłodzenia w opisywanej karcie graficznej. W R9 270X został zastosowany nieco innych układ chłodzenia, niż w młodszym bracie R9 280X. Ciekawostką jest fakt, że R9 280X WF posiada układ chłodzenia odziedziczony po modelu GTX 760 WF, a prezentowany w tym artykule R9 270X WF jest chłodzony przez prawie identyczną konstrukcję, jaka znalazła się w modelu GTX 770 WF. Nie mniej jednak jest to sprawdzone i godne zaufania rozwiązanie, swoją drogą typowe dla tego producenta. Karta posiada trzy wentylatory, które zasłaniają praktycznie całą kartę, jednak skutecznie owiewają radiator pozwalając osiągać karcie naprawdę dobre wyniki przy zachowaniu optymalnej temperatury. Układ chłodzenia wystaje troszkę poza lamilat, co można zobaczyć na poniższym zdjęciu, jednak przy trzech wentylatorach jest to w sposób konkretny uzasadnione. DSC_0511 R9 270X WindForce to karta bazująca na rdzeniu Curacao XT. Sam rdzeń składa się z 20 Compute Units, do których ‘wsadzono’ 1280 procesorów strumieniowych i 80 jednostek teksturujących. Oprócz tego karta może pochwalić się 32 ROP’ami oraz 256-bitową szyną pamięci taktowaną 1400 MHz. Taktowania rdzenia w R9 270X WF wynosi 1050MHz, czyli o 125MHz więcej niż jej poprzednik nieopatrzony symbolem ‘X’. DSC_0512 Zasilanie do karty doprowadzane jest za pomocą dwóch sześciopinowych wtyczek. W tym przypadku producent zdecydował się na standardowe i sprawdzone rozwiązanie, które użytkownikom R9 270X WindForce nie powinno sprawiać żadnych problemów. DSC_0514   DSC_0518 Poniżej dodaję kilka zdjęć przedstawiających wygląd karty graficznej Readon R9 270X WindForce w środku jednostki. Muszę przyzać, że mimo swoich rozmiarów karta prezentuje się bardzo ciekawie i nie sprawia kłopotów w łączeniu i segregowaniu kabli. Naturalnie umiejscowienie karty zależy w dużym stopniu od płyty głównej, jednak w przypadku stanradowych rozwiązań nie ma jej nic do zarzucenia. Rdzeń R9 270X WindForce pozwolił się przyspieszyć o 75 MHz, a pamięć – o 25 MHz, co dało taktowanie rzędu 1225/1600 MHz. Możliwości podkręcania pamięci nowych Radeonów R9 270X jest wyjątkowo słaba w porównaniu do modeli kart graficznych sprzed kilku lat. Warto jednak pamiętać o preferowanym stosowaniu parametrów producenckich przy stałym użytkowaniu kart graficznych.
Poziom głośności karty R9 270X WindForce jest zaskakująco niski, jednak w porównaniu do konkurentów z tej samej półki cenowej Radeon wypada słabo. Mimo wszystko karta pracuje praktycznie bezszelestnie i bardzo ciężko odseparować jej hałas od dźwięku pracy pozostałych podzespołów komputera. Naturalnie test jest niezwykle subiektywny, ponieważ nie był przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych. Wynik jaki otrzymał Radeon to 31,1 dBa.
Podczas pomiarów temperatury na grze Far Cry 3, która prawdopodobnie jest obecnie jedną z najbardziej wymagających gier komputerowych, jakie wyciskają ostatnie poty z kart graficznych, opisywany tutaj Radeon osiągnął wynik 45 stopni Celsjusza, co było bardzo zaskakującym wynikiem. Warto jednak pamiętać, że sposób pomiaru temperatury różnych kart graficznych różni się i może osiągać zdecydowanie różne wartości w zależności od zastosowanych podzespołów i całych jednostek komputerowych. Dlatego przy tworzeniu testów temperatury różnych kart graficznych należy korzystać zawsze z tego samego układu podzespołów. Jest to niezwykle ważny czynnik, na który warto zwracać uwagę. (Między innymi dlatego możecie spotykać się w sieci z różnymi wynikami w przypadku tego testu). Czytając opinie i testy R9 270X WF w wielu przypadkach karta osiągała temperaturę powyżej pięćdziesięciu stopni Celsjusza, co możecie zobaczyć chociażby w jednej z poniższych tabel obrazujących wyniki temperatury innych kart graficznych na innych układach.
Podsumowując Radeon R9 270X WindForce jest jedną z lepszych kart graficznych oferujących tak dobre parametry w stosunku do proponowanej ceny. Już prawie rok na rynku pozwolił graczom doskonale przetestować tą kartę graficzną, a rekomendacje pojawiające są w sieci są naprawdę dobre. Szukając dobrego i niezawodnego sprzętu warto zwrócić uwagę właśnie na tą kartę graficzną. Nawet najnowsze gry na zaawansowanych silnikach graficznych nie zaskoczą R9 270X WF. Naturalnie nie jest to półka najwyższa, jednak w porównaniu do naszych polskich realiów rynkowych to zdecydowanie jeden z najkorzystniejszych wyborów, dlatego podstawowym plusem w ostatecznym rozliczeniu jest stosunek jakości i wydajności do ceny.
Plusy i minusy w Radeonie R9 270X:
+ Bardzo dobry stosunek ceny do możliwości
+ Przyzwoity overclocking 1190/6300 MHz
+ Niskie temperatury pod obciążeniem
+ Dobra wydajność w rozdzielczości FullHD
+ Obsługa DirectX 11.2 oraz API Mantle
– System chłodzenia głośniejszy od ASUS i MSI
– Brak wsparcia dla technologii TrueAudio wykres 5     wykres 6     wykres2     wykres1     wykres1   wykres2      

Dziękujemy za dostarczenie sprzętu do testów Firmie:

gigabyte-logo    
Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku