Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


[Recenzja] Cooler Master N500 – przestronna obudowa do 300 zł?

Witajcie, niedawno otrzymaliśmy do testów obudowę od firmy Cooler Master N500. Dzisiaj postaramy się przedstawić nasze wrażenia z testowania jej. Zatem nie przedłużamy i zaczynamy!

IMG_6891

N500 należy do typu Midi Tower. Oznacza to tyle, że zmieścimy tam prawie każdą płytę główną. Wysokość obudowy wynosi prawie 50 centymetrów, a dokładnie 46,5 centymetra, szerokość wynosi 20 cm długość 48,1 centymetra. Panel przedni praktycznie w całości pokryty jest siatką mesh. W dolnej części na środku umieszczone jest logo producenta. Na przodzie w dolnej części zamontowany jest wentylator 140 mm, koloru czarnego. W górnej części po prawej stronie, na listwie maskującej umieszczono przycisk Power oraz Reset, które rozdzielają dwie diody sygnalizacyjne pracę dysku twardego i podłączenie prądu do komputera. Oba przyciski są ładnie wkomponowane w obudowę, co podkreśla wygląd przodu obudowy, a po naciśnięciu wydają charakterystyczny klik. Na górze przedniej ściany znajdują się dwa porty USB 3.0, dwa zaślepione gniazda na opcjonalne gniazda USB, oraz gniazdo na słuchawki i mikrofon. Przednia ściana wyposażona została w trzy zaślepki do zatok 5.25”. Możemy tutaj zamontować np. napędy DVD/BlueRay czy regulator obrotów wentylatorów.

cm

Górną powierzchnię obudowy można podzielić na dwie różnorakie części. W pierwszej, wykonana z pełnego tworzywa ma wyprofilowaną zatokę, w której możemy położyć dysk przenośny, portfel, klucze czy telefon komórkowy. Drugą część tego boku stanowi siatka, w której pmożemy zamontować do dwóch wentylatorów o wielkościach 120 lub 140 mm. Dodatkowo, otrzymujemy siatkę, która chroni przed dostawaniem się kurzu do obudowy.

IMG_6899

Na lewej stronie znajdziemy przygotowane miejsca na montaż kolejnych dwóch wentylatorów 120/140 mm. Niestety wadą obudowy, jest brak ofiltrowania ów otworów.

IMG_6894

Natomiast prawy panel obudowy jest pozbawiony jakich kolwiek otowrów, oraz stanowi dobre usztywnienie całej konstrukcji.

IMG_6897

Rzućmy teraz okiem na tył obudowy. W dolnej części widać duży otwór na zasilacz. Nad otworem znajdziemy miejsce na siedem gniazd karty rozszerzeń. Zaślepki gniazd są przykręcane śrubami a nie wyłamywane co jest dużym plusem obudowy. Obok gniazd rozszerzeń, znajdziemy siatkę otworów wentylacyjnych, które ma na celu poprawić wentylacje obudowy. Nad tym wszystkim po lewej stronie znajduje się otwór na zaślepkę płyty głównej, a tuż obok umieszczono 120 mm wentylator koloru czarnego z logiem Cooler Master. Nad nim znajdują się maskownice otworów na przewody chłodzenia cieczą. Obudowa jest kompatybilna z chłodnicami o wielkość 240 mm lub 120 mm, które możemy zamontować na górze lub z prawej strony obudowy.

IMG_6895

Spód obudowy wygląda schludnie. Konstrukcja spoczywa na czterech gumowych nógach o wysokości ok. 2 cm, co na wstępnie eliminuje jakie kolwiek drgania obudowy.Na dole  możemy zamontować wentylator o wielkości 120 mm od tego, jaki wentylator zamontujemy, bo również tutaj mamy miejsce na montaż wentylatora 120 mm. Pod spodem umieszczona jest niewielka siateczka zamontowana pod zasilaczem, co hamuje kurz, niestety bakuje takiej siateczki pod opcjonalnym wentylatorem.

IMG_6898

Cała konstrukcja opiera się na metalowym szkielecie, a z tego samego materiału wykonane są boki, tył i góra. Jedynie zatoka na górze i przedni panel wykonane są najprawdopodbniej z plastiku. Obudowa opuszcza fabrykę z zamontowanymi dwoma wentylatorami, a kolejne pięć możemy zainstalować i zamontować samodzielnie.

Po zdjęciu bocznej ściany naszym oczom ukaże się wnętrze N500. Na pierwszy rzut oka widzimy duży otwór w tackę pod płytą główną, dzięki której możemy zamotować. Oprócz niego są też mniejsze otwory, których możemy w bardzo wygodny sposób pozarządzać okablowaniem np. panelu przedniego czy zasilacza. Obudowa przystosowana jest do montażu płyt w standardzie ATX i Micro-ATX. Przewody prowadzące do gniazd USB, słuchawek, mikrofonu oraz przycisków i diod są w grubej otulinie są koloru czarnego. Jedynie przewód sygnałowy od LED-ów i przycisków jest kilkużyłową taśmą.

IMG_6903

Po prawej stronie znajdują się zatoki na napędy. Mamy tutaj 3 zatoki na napęd 5.25”, do których możemy dostać się przez panel przedni, o czym wspominałem oraz 4 gniazda na napędy 2.5” oraz 4 na dyski 3.5”. Miejsca montaży tych napędów zostały tak przygotowane, by montaż dysków był jak najmniej kłopotliwy – czyli bokiem do panelu przedniego. Oczywiście razem z obudową otrzymujemy komplet akcesoriów do montażu napędów.

IMG_6904

Jeśli chodzi o miejsce z tyłu na okablowanie to jest bardzo dobrze, gdyż długość od tacki na płytę główną do panelu bocznego wynosi 15 mm. Do tego duże wycieńcia na przeprowadzenie kabli sprawa, że obudowa staje się bardzo przestronną.

Specyfikcja:

Producent:

– Cooler Master N500

Typ obudowy:

– Midi Tower

Standard:

– Micro-ATX

– ATX

Ilość kieszeni 5.25:

– 3 sztuki

ilość kieszeni 3.5 wewn.:

– 4 sztuki

ilość kieszeni 2.5 wewn.:

– 4 sztuki

złącza na przednim panelu:

– audio

– 2x USB 3.0

zainstalowane komponenty:

– 2 wentylatory – 120 mm

dostępne opcje:

– 3 wentylatory – 120 / 140 mm

– 5 wentylatorów – 120 mm

szerokość:

– 200 mm

wysokość:

– 464 mm

głębokość:

– 481 mm

kolor:

– czarny

waga:

– 5.9 kg

Ostatnią informacją którą poruszymy jest miejsce na karty graficzne i chłodzenia cpu. W środku możemy umieścić o długości do 405 mm. Jeśli chodzi o możliwość zamontowa cooler cpu tutaj do dyspozycji mamy aż 162 mm.

IMG_6905

(dodatki i śrubki dołączone do obudowy Cooler Master N500)

Podsumowanie:

Cooler Master N500 jest fajną obudową, która na pierwszy rzut wpadła mi w oko. Konstrukcja ma prosty, oszczędny design, który bardzo mi się podoba, ale to mój osobisty gust i nie chcę nikomu narzucać jego. Chociaż szkoda tylko, że cena tej obudowy jest za duża. Według polskiego dystrybutora np. Morele.net musimy zapłacić za nią ok. 270 złotych, co za możliwości ów obudowy jest dość dużo. Nasza ocena ów obudowy wynosi 7/10 punktów!

PLUSY:

– Solidna konstukcja,

– Duża ilość miejsc na napędy optyczne,

– Możliwość zamontowania 7 wentylatorów (w tym 2 w komplecie),

– Możliwość zamontowania dużych kart graficznych do 405 mm,

– Dedykowane miejsce na dyski SSD,

– Wsparcie dla chłodznic wodnych 240 mm lub 120 mm,

– Możliwość zamontowania wysokich chłodzeń powietrznych do 162 mm,

– Bardzo dobra aranżacja okablowania,

– miejsce na dysk zewnętrzny umieszczone na górnej części obudowy.

MINUSY:

– Zbyt wysoka cena obudowy (ok. 270 zł),

– Nie wszystkie miejsca na wentylatory zabezpieczone filtrami przeciwkurczowymi.

ZESTAW TESTOWY:

Obudowa:

– Cooler Master N500

Zasilacz:

– Tacens Radix V 650W

Płyta główna:

– GIGABYTE GA-A75-D3H

Procesor:

– AMD APU A8-3850

Pamięci RAM:

– Patriot Sector5 2x2GB CL9 1333 MHz

Dysk SSD:

– Plextor M5S 128 GB

Dysk HDD:

– Western Digital Cavier Blue 1TB

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU OBUDOWY NA STRONIE:

Morele

Zdjęcia ze oficjalnej strony Cooler master:

2_Product_n500-top2

15_Product_n500-top3

16_Product_n500-top4

20_Product_n500-top6

22_Product_n500-top5

23_Product_n500-top1

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętów do testów firmie Cooler Master!

Recenzje wykonał: Mateusz Gardiasz

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku