Panel logowania
Panel logowania
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta Zarejestruj się.

Zaloguj się

Nie pamiętam hasła


[Recenzja] Noctua NF-S12A – test wentylatorów

Austriacka firma Noctua zdecydowała się na wprowadzenie do sprzedaży trzech 120 – milimetrowych wentylatorów. Firma powstała w 2005 i od tego czasu zajmuje się produkcją wysokiej jakości elementów chłodzących do sprzętu komputerowego. Te high – endowe produkty to przede wszystkim podzespoły chłodzące procesor lub właśnie wentylatory do obudowy komputera. Noctua od początku swojego istnienia stale udoskonala pod względem technicznym swoje produkty, o czym przekonało się wielu użytkowników. Wysokie ceny wcale nie odstraszają klientów, wręcz przeciwnie, dlatego mamy nadzieję, że poniższa recenzja wentylatorów z serii NF – S12A będzie dla wielu czytelników pomocna.

 DSC_0125


Budowa i specyfikacja techniczna

Wentylatory Noctua zaskakują stosunkiem przepływu powietrza do generowanego hałasu. Z pewnością firma miała na celu dotarcie do różnorakich wymagań klientów, ponieważ wypuściła na rynek 3 różne wersje wentylatora. Każdy z nich różni się od siebie prędkością obrotową, a co za tym idzie wydajnością oraz generowanym poziomem hałasu. Przejdźmy zatem do konkretów.

Wentylatory Noctua NF-S12A są zapakowane w niebanalne pudełko, co powinno spodobać się najbardziej wybrednym użytkownikom. Możemy je otworzyć z obydwu stron, a w dodatku sprawia wrażenie książki, która zawiera w sobie masę informacji na temat produktów austriackiego producenta, a także zastosowanych technologii i jego budowy.

DSC_0137

 

DSC_0132

 

Zawartość pudełka (dotyczy każdego modelu):

 • Wentylator NF-S12A
 • Kabel zmniejszający napięcie
 • Kabel "przedłużka"
 • Kabel "przedłużka-rozdziałka"
 • Gumowe kołki montażowe, antywibracyjne
 • Standardowe śrubki montażowe

 

Noctua za każdym razem zaskakuje nas innowacyjną technologią zastosowaną w nowym produkcie. Nie inaczej jest tym razem. Nowością w wentylatorach NF-S12A jest technologia Anti-Stall Knobs, która polega na zastosowaniu w nich siedmiu łopatek ze specjalnymi wypustkami, których zadaniem jest zmniejszenie turbulencji powietrza. Technologia jest przedstawiona na poniższym obrazku:

anti_stall_knobs_3
 
 
 
Ponadto, wirnik posiada technologię zwaną SS02 (self-stabilising oil-pressure bearing). Jest to nic innego jak innowacyjne łożysko (ang. Bearing), które ma na celu zmniejszenie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami (jak wiemy, tarcie jest głównym winowajcą zużycia się elementów, co oczywiście może prowadzić do stanu niezdatności elementu). Ale to jeszcze nie koniec technologicznych nowinek. Wentylatory posiadają także wyprofilowaną ramkę AAO (Advanced Acoustic Optimisation) z gumowymi podkładkami antywibracyjnymi.

 

Przejdźmy teraz do specyfikacji poszczególnych typów wentylatorów. Na wstępie, warto zaznaczyć, że każdy z nich ma rozmiar 120 x 120 x 25 mm. Co jeszcze je łączy? Każdy z nich jest osadzony w kwadratowej ramie. Całość jest w kremowo – brązowej kolorystyce, co jest znakiem firmowym austriackiego producenta.

Pierwszy z nich – FLX w standardzie pracuje z prędkością 1200 RPM, ale jeśli chcemy, możemy ją zmniejszyć do 900 RPM za pomocą adaptera L.N.A. lub do 700 RPM przy użyciu adaptera U.L.N.A. Warto dodać, że wentylator generuje hałas w zależności od prędkości obrotowej. Czym jest ona wyższa, tym oczywiście większy generuje hałas. Kształtuje się na poziomie odpowiednio 17,8, 10,7 lub 7,4 dBa. Wraz z obniżaniem prędkości obrotowej spada jego wydajność, która wynosi wtedy odpowiednio 107, 5, 83,2 lub 65,8 m3/h.

Szczegółowa specyfikacja NF-S12A FLX oraz zdjęcia:


DSC_0172
DSC_0176
 
 
 
DSC_0178

Kolejny model nosi oznaczenie NF-S12A ULN i cechuje się przede wszystkim niskimi prędkościami obrotowymi. W standardzie jest to 800 RPM (74,3 m3/h), a jeśli zdecydujemy się na zastosowanie adaptera L.N.A. to będziemy mogli cieszyć się prędkością na poziomie 600 RPM (57,3 m3/h). Generowany hałas to odpowiednio tylko 8,6 i 6,7 dBa.

Specyfikacja oraz wygląd:

Bez nazwy1

DSC_0150

DSC_0156

DSC_0161

Trzeci, ostatni model to NF-S12A PWM. Jest to wentylator, który daje nam najwięcej elastyczności w przypadku prędkości obrotowej, która może być zmienna od 1200 do tylko 300 RPM. Wydajność sięga aż 107 m3/h, a poziom generowanego hałasu to maksymalnie 17,8 dBa. Niestety, wysokie osiągi mają swoją cenę w postaci sporej ilości decybeli. Tym, co wyróżnia model PWM od innych jest fakt, że pozwala na automatyczną regulację prędkości obrotowej, dzięki czemu użytkownik nie musi otwierać obudowy czy wyposażać się w dodatkowy panel sterowania. Użytkowanie takiego „śmigła” to przyjemność w najczystszej postaci.

Szczegółowa specyfikacja oraz fotografie:

Bez nazwy

DSC_0138

DSC_0143

DSC_0149

Wszystkie 3 konstrukcje charakteryzują się żywotnością na poziomie 150 000 godzin i zostały objęte długą, 6 – letnią gwarancją producenta. Niezależnie od konkretnej wersji, koszt każdego wentylatora to około 20 euro.

Montaż

Montaż nie powinien sprawić większych problemów nawet komuś, kto nie ma do czynienia z majsterkowaniem. Wiele zależy od tego, gdzie chcemy zamontować nasz wentylator. Najczęstszym wyborem jest obudowa lub CPU. Na szczęście, w pudełku znajdziemy krótką instrukcję montażu i obsługi oraz wszystkie niezbędne do tego elementy: śrubki (4 sztuki) oraz gumowe kołki (4 sztuki), które pozwalają na wyciszenie pracy wentylatora.

Jeśli montujemy nasz element na obudowie, to możemy skorzystać z przeznaczonego do tego zestawu montującego, jeśli nasza obudowa go posiada, lub ze śrubek / gumowych kołków dołączonych wraz z wentylatorem. Montaż wentylatora na CPU nie jest wcale trudniejszy. Wystarczy odnaleźć otwory na każdym rogu obudowy procesora. Montaż na CPU wymaga wykorzystania tradycyjnych śrubek.

Aby zainstalować wentylator korzystając z silikonowych kołeczków (instalacja na obudowie), należy najpierw je wsunąć przez wyznaczone do tego otwory w obudowie, a następnie nałożyć na nie wiatrak i przeciągnąć je przez wyznaczone do tego otwory w wentylatorze.

Sprawdźmy, jak nasze wentylatory sprawują się w czasie pracy.


Test

Nasza platforma testowa wyposażona jest w procesor Intel Core i5-4670K @ 3,4 GHz i 4,0 GHz. Każda wersja wentylatora była montowana na coolerze Fera 2, który był skierowany odwrotnie do tylnej ściany obudowy, czyli testowane wentylatory wiały w stronę tyłu obudowy, która na czas testów pozostawała zamknięta. Podczas każdego sprawdzianu doprowadzaliśmy nasz komputer do dwóch stanów:

 • Stress, program Prime95 przez 20 minut (obciążenie CPU 100%),
 • Idle, brak pracy komputera.

Pomiędzy tymi testami wykonywana była przerwa 20 – minutowa, która pozwalała na niezbędne ustabilizowanie się temperatury procesora. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Pomiary były wykonywane za pomocą aplikacji CoreTemp.

Warto odnotować, że tego rodzaju zestawienia temperatur nie odzwierciedlają w pełni charakterystyki danego urządzenia. Ważne są także takie czynniki jak: kultura pracy, występujące szumy czy drgania.

Pierwszy etap testu dotyczy nominalnego taktowania procesora (3,4 GHz)

 

Wyniki są niezwykle zbliżone. Można zauważyć jednak, że najskuteczniej chłodzi wersja FLX. W przypadku pracy idle, osiągnęła bliski wynik jak wersja PWM, jednak podczas pracy „w stresie” to FLX okazał się najskuteczniejszy.

Druga faza testu w przypadku wyższego taktowania procesora (4,0 GHz)

 

W tym teście wyniki także są na bardzo podobnym poziomie. Jak widać, podkręcony procesor spowodował podwyższenie temperatur w każdym przypadku, co było spodziewane. Sporych różnic w skuteczności wentylatorów nie ma. Wersje PWM oraz FLX idą „łeb w łeb”. Pamiętajmy jednak o tym, że „śmigło” ULN obraca się o 100 RPM wolniej od pozostałych.

Zmierzmy teraz poziom hałasu, czyli uciążliwość każdego produktu. Zacznijmy od pracy na najwyższych obrotach.

 

Najciszej pracuje model ULN, czego się spodziewaliśmy. Obraca się z najniższą prędkością 800 RPM, a ponadto, został stworzony dla osób, które cenią wysoką kulturę pracy. Wyniki niespecjalnie zaskakujące.

Jak to wygląda w przypadku minimalnych prędkości obrotowych?

Oczywiście, najlepiej sprawuje się PWM o prędkości tylko 300 RPM. Z drugiej strony, wentylator o dwukrotnie wyższej prędkości, osiąga tylko kilka dB więcej. Ocena wyników zależy od gustu poszczególnych użytkowników.

Zalety i wady

Nie da się ukryć, że produkty Noctua to najwyższa półka cenowa. Wiele osób dyskwalifikuje ten wybór, właśnie z powodu wysokiej ceny. Nie można jednak nie wspomnieć o licznych zaletach, którymi charakteryzują się wentylatory z serii NF-S12A.

Po pierwsze, po zetknięciu się z produktem, zauważymy, że producent przykłada wiele starań do wyglądu, ponieważ projekt graficzny pudełka prawie na każdym robi wrażenie. High – endowe produkty tym właśnie się charakteryzują, że przykuwają uwagę kształtem, specyfiką opakowania czy kolorystyką. Po drugie, wentylatory Noctua są świetnie wyposażone. W pudełku znajdziemy liczne przełączniki oraz inne akcesoria, które pozwolą nam w pełni cieszyć się funkcjonalnością nowego zakupu. Po trzecie, wysoka jakość rzuca się w oczy pod każdym względem. Element jest wykonany z najwyższej jakości materiałów, łączy w sobie najnowocześniejsze technologie w tej gałęzi hardware, ponadto cechuje się wysoką kulturą pracy, jest cichy i dobrze tłumi drgania. W dodatku, jeśli zdecydujemy się na ten zakup, to otrzymamy 6 – letnią gwarancję od producenta. Wybór spośród trzech wersji powinien zadowolić każdego klienta. ULN jest przeznaczony dla osób ceniących sobie ciszę, PWM dla osób, które chciałyby wysoką elastyczność w regulacji prędkości obrotowej. Natomiast FLX to wersja oznaczająca najwyższa wydajność, przy jednoczesnej cichej pracy.

Podsumowując:

Zalety:

 • wysoka jakość materiałów,
 • najwyższa kultura pracy (niski poziom hałasu, dobre tłumienie drgań),
 • liczne dodatkowe akcesoria dołączone do pudełka,
 • wysoka wydajność,
 • najnowocześniejsze technologie,
 • 6 lat okresu gwarancyjnego.

Wady

 • Wysoka cena.

W tym przypadku, wysoka cena ma swoje usprawiedliwienie w postaci najwyższej jakości produktu w każdym calu. Czy warto zainwestować? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Państwu.

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 

 

 

Najnowsze Komentarze:
Najnowsze Aktualności
Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowościami ze świata technologii. Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Polecane Recenzje

Nasi Partnerzy

Zostań Naszym

Partnerem

Na topie:

Witaj w portalu nowych technologi

Na portalu ITPC znajdziecie Państwo najnowsze informacje ze świata IT, wyczerpujące recenzje najnowszego sprzętu oraz forum dyskusyjne, gdzie można rozwiązać problemy techniczne.Historia ITPC sięga 2009 roku…

Czytaj więcej

Go to top
Nasz profil na facebooku